> O školi  > Povijest
Povijest

Osnovna škola u Šestinama utemeljena je 1863. g. Za osnutak škole zaslužni su bili grof Miroslav Kulmer (njezin veliki dobrotvor), veliki sudac županije zagrebačke Ljudevit pl. Raizner i kanonik prvostolne crkve zagrebačke Franjo Hauzer. God. 1878. školu je obišao i tadašnji hrvatski ban Ivan Mažuranić.

Nepogode; bolesti i ratovi nisu remetili rad u školi i nastava se odvijala bez prekida. Već se u početku djelovanja pojavio problem koji stalno prati školu-nedostatak prostora. Tek 1934. prihvaćen je projekt za nadogradnju škole, ali neimaština je uzrokovala da se projekt ne ostvari. God. 1958. prelazi se osmogodišnje školovanje i u Šestinama se otvara jedan polumontažni školski objekt (koji ubrzo postaje pretijesan). Za nastavu se još uvijek koristila stara školska zgrada u kojoj je jedna učionica pretvorena u dvoranu za tjelesni odgoj, a druga se koristila za slobodne aktivnosti.

God. 1971. rad se organizira u specijaliziranim učionicama, otvara se školska kuhinja, obnavlja školski namještaj i upotpunjuje oprema učilima i AV pomagalima te se uspostavlja suradnja s Muzičkom funkcionalnom školom (stručni nastavak glazbe od 1. razreda ) koja je trajala do prije nekoliko tjedana.

Izgradnjom manjih škola u Markuševcu, Gračanima i Bačunu broj polaznika se smanjuje. God. 1981. nakon preustrojstva mreže osnovnih škola otvorena je suvremeno koncipirana školska zgrada u Šestinama u kojoj se školi i danas djeluje.

Nova škola predana je na uporabu neuređena okoliša, ali je slogom djelatnika škole, učenika i roditelja i taj problem riješen. Posađeno je preko 300 sadnica koje i danas krase okoliš škole.

God. 1984. posebno je značajna za odgojnu djelatnost škole: mnogi roditelji postaju izvanjski radnici i svoja stručna znanja prenose učenicima u slobodno vrijeme, osnovan je učenički list Spominek koji je promicao kajkavski šestinski pismeni izraz, otvorena je suradnja s osnovnom školom Podčetrtku (Slovenija), a djelatnici primaju nagrade i priznanja za svoj rad.

U školi se od njezina osnivanja gajilo očuvanje narodnog blaga i običaja pa je 25.5.1987. otvorena obnovljena etno-zbirka. Škola je tradicionalno domaćin Kestenijade, okupljanja učenika trećeg razreda općine Centar, koja se druže i igraju u prirodi, završava pečenjem kestena.

Koliko god se trudili, na zgradi još uvijek ima nedostataka. Krov je popravljen 1991., ali još uvijek prokišnjava. Za vrijeme svake kiše potrebno je podmetanje kanti i brisanje vode s poda.

God. 1991. agresijom na Republiku Hrvatsku škola se opet našla u ratnoj psihozi, ali je rad ipak ostao na dostojnoj pedagoškoj visini koja je krasila školu čitavo stoljeće.

PROJEKTNI DAN

22.2.2013.

Klikni na kišobran!!!

SAT

« Travanj 2014 »

Ispis statistike od 8. 9. 2012.

POŠTUJTE NAŠE ZNAKOVE

JESTE LI ZNALI?

Priloženi dokumenti:
Jeste li znali da....doc

Osnovna škola Šestine Zagreb / Podrebernica 13, HR-10000 Zagreb / www.os-sestine-zg.skole.hr / ured@os-sestine-zg.skole.hr